FAKO NEWS CENTRE

This website is owned and funded by the Bakweri Community in Great Britain (FAKO UK ) Email: bakweri@yahoo.com or fakonews@gmail.com Buea, Limbe, Tiko, Muyuka, London, Cardiff, Leicester, Liverpool, Berlin, Maryland, Minnesota, Denmark, Sweden

 

 

FULL ELECTION RESULTS OF THE 2013 PARLIAMENTARY AND MUNICIPAL ELECTIONS IN BUEA, TIKO, MUYUKA, LIMBE I, II AND III, AND IDENAU

 

By Ferdinand Efome in Buea for Fako UK/Fako News Centre

Results of the 30th September 2013 elections of members of parliament and Municipal Councillors in Cameroon have been declared. Keeping with section 193 of the electoral code, respective Council Supervisory Commissions had within 72 hours following the closing of the polls to declare the results in the electoral constituency concerned.

In the South West Region, the Cameroon’s People Democratic movement (CPDM) won 26 of the 31 Municipal Councils with more than 50.01% of the votes, while the Social Democratic Front (SDF) won only two Councils (Kumba II and Tiko Councils) with an absolute majority of the votes.

The remaining three councils Kumba I, Kumba III and Mbonge) all in Meme Division have been shared among the SDF, CPDM and ANDP. Yet, the SDF has majority of the seats in Kumba I and Kumba III because they got the majority of the votes while the CPDM has most of the seats in the Mbonge Council.

The Buea Municipal Council elections results were declared on Wednesday the 2nd of October 2013 in the presence of political parties that participated in the elections, members of the press and other election stakeholders.

The SDF representatives accepted the results but claimed that the CPDM used money to corrupt electors. For the first time since the return of multiparty politics in Cameroon, the CPDM won elections in Bwiyuku (Tole), Lower Bolifamba (Mile 16) and most of the cosmopolitan neighbourhoods within Buea subdivision that have been the stronghold of opposition.

The CPDM claimed that their victory was thanks to the quality of candidates they selected as councillors from respective neighbourhoods and their manifesto. The electoral code provides that the councillors in each council shall proceed to elect their mayors on the day of the first session which shall hold on the second Tuesday following the proclamation of the results.

Though the Municipal elections and that for the National Assembly (parliament) were organised on the same date, there are different procedures leading to the proclamation of both results. According to section 168 of the electoral code, it is the supreme court sitting in for the Constitutional Council that will declare the National Assembly election results.

They have a maximum of 20 days with effect from the date of closure of polls to declare the results after treating proceedings forwarded from the Divisional Supervisory Commission.

 

 MEMBERS OF PARLIAMENT REPRESENTING FAKO DIVISION

1) Arthur Ekeke Lisinge; Buea Urban

2) Emilia Monjowa Lifaka; Buea Rural (or Fako West)

3) Fritz Ngeka Etoke; Fako East (Muyuka and Tiko)

4)Gladys Etombi Ikome; Fako East (Limbe)

These members of parliament all belong to the CPDM party.

 

LIST OF ELECTED MAYORS IN THE SOUTH WEST REGION

1.     FAKO DIVISION

COUNCIL

MAYOR

POLITICAL PARTY

PARTY(S) SHARING THE COUNCIL

BUEA

EKEMA PATRICK ESUNGE

CPDM

None

IDENAU

TONDE LIFANJE GABRIEL

CPDM

None

LIMBE I

MBUA RODANNY MOKAKO

CPDM

Nome

LIMBE II

MOLINDO ADAPOR DUNCAN

CPDM

None

LIMBE III

ISAAC INONGO DALLE

CPDM

None

MUYUKA

NKENG MICAEL AKAMIN

CPDM

None

TIKO

MOKONDO DANIEL NGANDE

SDF

None

 

2.     LEBIALEM DIVISION

COUNCIL

MAYOR

POLITICAL PARTY

PARTY(S) SHARING THE COUNCIL

ALOU

NTEMGWA PAUL SIXTUS

CPDM

None

MENJI

ATABONG WUNG

CPDM

None

WABANE

NEMBO KETU ISRAEL

CPDM

None

 

3.     KUPE-MUANEGUBA DIVISION

COUNCIL

MAYOR

POLITICAL PARTY

PARTY(S) SHARING THE COUNCIL

BANGEM

EKUH OJEH SIMON

CPDM

None

NGUTI

TONG GEORGE ENOH

CPDM

None

TOMBEL

NGASSA ROSE

CPDM

None

 

4.     MANYU DIVISION

COUNCIL

MAYOR

POLITICAL PARTY

PARTY(S) SHARING THE COUNCIL

AKWAYA

EKWALE MARTIN EKWALE

CPDM

None

EYUMOJOCK

NKOM JULIUS MKPOT

CPDM

None

MAMFE

AYUK TAKUNCHONG JOHN

CPDM

None

TINTO

BATE-EPEY ROBERT OBEN

CPDM

None

 

5.     MEME DIVISION

COUNCIL

MAYOR

POLITICAL PARTY

PARTY(S) SHARING THE COUNCIL

KONYE

MUSIMA GEORGE LOBE

CPDM

None

KUMNBA I

EBAKO ABEL NDOH

SDF

CPDM and NADP

KUMBA II

FORCHA NDOBEGANG MARTIN

SDF

CPDM and NADP

KUMBA III

JOHN KONA MARTIN

SDF

CPDM and NADP

MBONGE

EKONG WILLIAM SAKWE

CPDM

SDF and NADP

 

6.     NDIAN DIVISION

COUNCIL

MAYOR

POLITICAL PARTY

PARTY(S) SHARING THE COUNCIL

BAMUSSO

ETONGO GRACE MBENG

CPDM

None

DIKOME BALUE

ITOE BENJAMIN NJIO

CPDM

None

EKONDO TITI

MBONGO ALFRED NGOE

CPDM

None

IDABATO

NTIMI OLIVER AKAN

CPDM

None

ISANGELE

CAROLINE OFFIONG USIM

CPDM

None

KOMBO-ABEDIMO

ABOKO PATRICK ANKI

CPDM

None

KOMBO-ITINDI

EDONDE CORNELIUS E.

CPDM

None

MUNDEMBA

ISELLE ELIZABETH BEKOMBA

CPDM

None

TOKO

MENYE DIVINE NEKENDA

CPDM

None

 

 

Below is the list of Councillors in Fako Division

List of Buea Councillors (BUEA COUNCIL)

 

 

1. CHIEF DAVID MOLINGE

16.KINGE THOMPSON MOLONGE

31.WOKAMA NGANGE EDWARD

2.EKEMA PATRICK ESUNGE

17.PAUL MONDOA NGOMBA

32.RAYMOND KALE MATUTE

3.ETONDE NGOTO MBUA HANNAH

18.HRH NJIE MANDENGE

33.MOSONGO URSULA WASE

4.MOSOKO EDWARD MOTUWE

19.NDUMBE ENOW KENNETH

34.ISUMA OTTO ENDELEY

5.IKOME WILLIAM LIFANJE

20.NANG EBANDA RUTH

35.SUSAN NAN MBUA

6.NGONGI NAMANGA AMOS GEORGE

21.PELAGHO CAROLINE KONLAK

36.NGANGE LYONGA KINGSLY (DR)

7.OJONGPORT OBEN COMFORT

22.EBAH NEE EWANZANG EMERENTIA

37.THOMAS EWONDE ELIVE

8.IKUNDI PETER RAY LYONGA

23.MAX EFFOE NJOH NGANJE

38.ASOKWI ENDUM MARTIN

9.ENANGA NGONI EFFEME LYDIA

24.EVELLE EMMAUEL SAKO

39.FOMUNGUN FRANCISCA FRI

10.VICTOR NGOH JULIUS

25.CHEKE CHANGO NTONGWOUA

40.MOTOMBY MBOME EMMANEUL

11.LYONGA JOHN NGANELE

26.LYONGA NGANJE MARCUS

41.NGENYE HENRY KULU

12.LYONGA JOHN EFANDE

27 KEDJO JOHNSON NDAH

 

13.JOFFIE BAWOH ELIZABETH EKAMBE

28.HRN NJOKE JOHNSON NDAH

 

14.KAMENI JOHN SITCHUI

29.TCHONTA GUEMBO ROSE

 

15.TABU CECILIA EBU

30.DOPGIMA STELLA GUELLEU

 

 

 

 

List of Limbe I Councillors (LIMBE TOWN COUNCIL) 

 

 

 

 

1.ELUFA MANGA WILLIAM JOHN

11.BISONG HELEN EPSE SAKWE

21.BONGWA MICHAEL MAKEBEH

2.MBUA RODANNY MOKAKO

12.KOUNTCHOU N. EMMANUEL

22.NTOKO PARICK NKWELLE

3.NTSANA EPSE.NDONGO BEATRICE

13.TCHIO THOMAS

23.OJONG JOSEPH AKEM

4.EPOSI LUMA EPSE JANJO C.

14.MBIWAN EYERE EPSE TAKO

24.MBWAAYE EPOSI FLORENCE

5.MONJIMBO SAMUEL NJIE

15.NZOH NGANDEMBOU

25.PETER KUM GEH

6.MOKUBE NEE HONORA ETA NASAKO

16.VAWUNA EPSE MANGA VIVIAN

 

7.BEZANGKENG MORFOW NKWINKEH J.

17.MWAMBO LYONGA PAUL

 

8.MOUNSANDE AMADOU

18.HENRY MOKOVA S. MOTOMBY

 

9.NANA RICHARD

19.ABDOULAYE JINGI DANJUMA

 

10.TAYIM GIDFRED MUSONG

20.FOMBANG MICHAEL MAKEBEH

 

 

 

 

List of Limbe II Councillors (ISOKOLO/MOKUNDANGE COUNCIL)

 

 

1.MOLINGO ADAPOR DUMAN

11.EKEMA ABEL

 

2.NGALLE NGOMBA ERIC

12.NDIVE WOKA NGALLE DANIEL

21.BABA MARTINA ASANGA

3.NANGAH NDOME NEH EPSE NGALE

13.MOTOMA JAMES MANGA

22.CHOTI WOLLASON BERTHA

4.ANDREAS LITONGA NGANJE

14.NGAMA ATANGANA MESI

23.MASSOMA AMSTRONG KINGE

5.NJIE MOLUNGU JOSEPH

15.MASSOK MICAEL

 

6.DIKI LUMA SALLY

16.LIFOFA EWOKE SAMUEL

24.MOLONGO FRANCIS WONGO

7.NGU JOHN AZI

17.SEPPOH FELIX DIEUDONNE DEBEAU

25.MOUE MBELECK MICHEL

8.TAMMAH NOULOUS FELICIA

18.REBECCA LIE MBANGO EPSE ELESSA

 

9.VIRGINIA EDWEH NANGANA

19.ABANKE MOSES NGWAFOR

 

10.GILBERT OJONG EGBE

20.WUMA LUMA FABIEN

 

 

 

 

 

 

 List of Limbe III Councillors (BIMBIA COUNCIL)

 

 

ESEBOU SAMMUEL MOKATE

11.ELESSA EFFI ROBERT YOUNG

21.KATE MULEMA MUA

2.TANGA SAMUEL EKUM

12.FRANCIS NGWA NGWA

22.KINGE NJOH CLAROTINE

3.ISAAC INONGO DALLE

13.KADERE MUKAMMED AWUDU

23.FOMUJONG ELIZABETH MUYANG

4.JOSEPH EFITE NGANJE

14.ANNOLD EDIMO KALLA

24.BURNLEY GEORGE MOKOSSO

5.EPUPA SAMUEL EKUM

15.AGBOR LAMBERT TABOT

23.

6.NJONGE LIFANDA REBECCA

16.EYUM ELIZABETH ENANGA

25.MARIA ENANGA MOLONGO NEE MBIMBI

7.SONDI QUAN MOSES

17.PHILIP NGOTTO PENDA

8.NSEKE DIBOTTI

18.EEYONDI MOKEBA SUSAN

 

9.EKONGOLO EMMANUEL MOTITI

19.EKANE MARTIN ENONGENE

 

10.LIMUNGA ELIVA  MARTHA

20.CHARLES NAMME MANGA

 

 

 

 

 

List of Idenau Councillors (IDENAU COUNCIL) 

 

1.TONDE LIFANJE GABRIEL

11.MOKONYA ELIVE JOSEPH

21.ESUKA SIMON

2.KELLEY ESIKE

12.MAYUWE LYDIA MUKETE

22.ENANGA URSLA FOMUKONG

3.NGANJE MASAGO MARIE NTOGE

13.KINFER ALEX TATA

23.NKEMACHA DAVID MBUNYA

4.NCHE THOMAS NJUNGU ELIVE

14.NOEL ELANGWE JOSEPH

24.JOHANNES ESIKE BASSENGE

5.AGBOR GLADYS EBOCK

15.NZUL TEMBOTE GEORGE

25.EZEMBE NAMA PAULINE PELAGIE

6.LILAO OTTO PETER

16.AKO ASHU LUCY

 

7.EMMANUEL PENDA WOKONYI

17.SUSANNE MATEHUM CHOUA ZUMFOR

 

8.NGANJE AUGUSTINE LINONGE REX

18.WARRINER TITA FONYONG

 

9.NGOH EVANS EWUNGA

19.MARIANNA ADONG EKWA

 

10.JOHN MOKOKO LINONGE

20.MAGDALINE NALIONGE

 

 

 

 

 

 

 

List of Muyuka Councillors (MUYUKA COUNCIL)

 

 

1.LANDJINOU DJOMGOUE LAZARE

16.KHUMBAH HENRY

31.NKENG MICAEL AKAMIN

2.CHIEF MOKOTO NJIE JOHANNES

17.AYONGE KWANE EMMANUEL

32.ENJEMA KOMBE SOPHIE

3.AYIBE SOPHIE ATASE

18.NGOMBA JOHN MUKWELLE

33.NKEMANJONG FORCHAP DENIS

4.NDILLE NGWESSE JOSEPH

19.MBOKWE BALEMBA

34.LULU BOKOH EPS.LUCY EWOLO

5.MBU PHILIP ENO

20.ATEGWA JOHN VENCENT

35.ZAINABOU LABARAN NAGAMBO

6.OTTO EBONGE MUKETE

21.DENIS MOTOMBE LIKOWO

36.TANKA JOHN WITANG

7.SMITH LIOMBE BECKE

22.FINDI STANLEY

37.TANDONG TANDO SAMUEL

8.AWAH SIMON ABEI

23.NDIVE LYONGA

38.EPINGI LINUS

9.SONA SIMON MAKIA

24.OSAHNJIER PAULETTE OGREY

39.KUM SAMUEL TEMBO

10.MBONDE BARNABAS EBULE

25.ANYINKE FLORENCE NKWETTA

40.AWAH JOHN TEMBO

11.MBARGA BODO DIEUDONNE

26.EBANGHA COMFORT

41.BAIYEE BATONGO TARH

12.ALBERT NJOH

27.MUNONGO AKAME HEINE

 

13.NKENG NVENAKENG PAMELA

28.KENNETH BENJU BESONG

 

14.MBAKE NEE LIFANJE GRACE

29.AZENKENG STEPHEN

 

15.MBOME ESUNG AGNES

30.ASHU DAVID TARH

 

 

 

 

List of Tiko Councillors (TIKO COUNCIL)

1. MOKONDO DANIEL NGANDE

2. ELUNDU JOSEPH MAMBE

3. AJONG STANISLAUS ANUABOYDEM

4. NJENJE VALENTIN KLEBER

5. MBELLA ELIVE JOHN 

6. MUNDENGE MUKOKO SIMON

7. ENJEMA WOLETE LYDIA

8. MUKEFOR DENIS PANSEH

9. KINGUE RACHEL KALFOUMA

10. AMBE CHIE HENRY

11. LIKOWO TEKE HELEN

12. IKOME ADOLPH WOLETE

13. BATIA JOSEPH

14. ELUNDU BASILE BILOGO

15. BWEMA ENJEMA ep BESONG MARIE

16. AWARIKIOA AGHANGYA JAMES

17. EBAMU NSANDA GRACE

18. FOBONG ANDREW MENKENTEBA

19. IMBOLE LIWOTE AGNES

20. ELIVE DANIEL ADE

21. NGANDE DIPITA BEN KEVIN BALIBA

22. EMMANUEL JABEA NGONGI

23. NGENI NYAM THOMAS

24. NWANEGE WOREGUNGE JOHN

25. ENANGE MASSANGO CATHERINE

26. YANDE NDAH RICHARD

27. MAMA CELINE ANAM

28. ENJI AKUMO MARY

29. EMENE ANYI GEORGE

30. SAHA PAUL

31. NCHIA JOSEPH FUNG

32. FONYUY NGAH JOSEPH

33. WIRGO BUVEN MARTIN

34. NEMBO TANTANG MOSES

35. ETTA BESONG MATHIAS

36. TANYI ETAH ADOLPH

36. TANYI ETAH ADOLPH

37. MATOFE MONGOMBE PETER

38. JIBIRINE SULE

39. ITOE AUGUSTINE GOOD LUCK BOKWE

40. TINGON BLESSED TITA

41. FAI SYLVANUS

 

 

Webs Counter

Recent Photos

Recent Videos